Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury w Gnojniku

Obchody 15 sierpnia 2020 w Uszwi

Utworzono dnia 01.09.2020

W Święto Wniebowzięcia NMP – zwane świętem Matki Bożej Zielnej przychodzimy tradycyjnie do kościołów z bukietami ziół i kwiatów oraz wieńcami, by podziękować Panu Bogu za plony. W tym roku z powodu pandemii odwołano Dożynki Gminne jednak mieszkanki Uszwi  i Zawady Uszewskiej zbierały się przy świetlicach, by uwić tradycyjne wieńce i zanieść je do kościoła parafialnego. Uszewski wieniec tworzyły członkinie niedawno założonego Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia „Łączy nas Uszew” pod kierownictwem Wandy Cichostępskiej, która od wielu lat pielęgnuje tę piękną tradycję. Tegoroczny wieniec przedstawiał Matkę Bożą Częstochowską otoczoną misternie uwitymi kwiatami, ziołami i zbożem, a symbolizował gorącą modlitwę do Jasnogórskiej Królowej, w której dziękujemy za tegoroczne plony oraz prosimy o opiekę nad nami i naszymi rodzinami w tych trudnych czasach zarazy.
W Zawadzie Uszewskiej członkinie stowarzyszenia „Wieś Naszych Marzeń” postanowiły szczególnie uczcić 100 lecie urodzin Jana Pawła II. Wieniec przez nie uwity przedstawiał mapę Polski, w której centrum znajduje się obraz Świętego Papieża, gdyż Jego wstawiennictwu polecamy losy naszej Ojczyzny i nas samych.15 sierpnia obie grupy w pięknych strojach przybyły z wieńcami do kościoła.
Tego dnia przypadała też niezwykła rocznica 100 lat od Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, gdzie wojsko polskie obroniło Ojczyznę i całą zachodnią Europę przed zalewem komunizmu. Na uroczystą mszę św., którą w intencji Ojczyzny sprawował ksiądz proboszcz Krzysztof Tworzydło, przybyli strażacy z Uszwi i Zawady Uszewskiej oraz młodzież ze szkoły podstawowej i członkowie Akcji Katolickiej ze sztandarami. Po nabożeństwie wszyscy przeszli pod pamiątkowy obelisk przy Domu Strażaka, gdzie odśpiewano wspólnie Hymn Państwowy. Sołtys Stanisław Cebula przybliżył historię wydarzenia, którego setną rocznicę obchodziliśmy oraz przedstawił postać ppor. Jana Zydronia, pochodzącego z Uszwi, który poległ w lipcu 1920 roku w czasie walk z bolszewikami. Przedstawiciele rady sołeckiej, jednostek OSP oraz Wójt Gminy Gnojnik Sławomir Paterek złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ks. proboszcz odmówił modlitwę w intencji ojczyzny oraz udzielił zebranym błogosławieństwa. Na zakończenie odśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych. Uczestnicy uroczystości mogli także obejrzeć wystawę poświęconą ppor. Janowi Zydroniowi. Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej przygotowała jednostka OSP Uszew.
„Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom” – mówił kiedyś do parlamentarzystów Jan Paweł II. Kiedy indziej zaś powiedział: „Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.” Niech te piękne i ważne słowa będą podsumowaniem tych sierpniowych uroczystości.
Lucyna Wnęk                                                                                                                             

Obchody 15 sierpnia 2020 w Uszwi

Utworzono dnia 01.09.2020, 10:17

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 12

W tym miesiącu: 94

W poprzednim miesiącu: 105

Wszystkich: