Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury w Gnojniku

Piękny zwyczaj

Utworzono dnia 03.06.2020

Mała stareńka kapliczka

A tyle w niej miłości ludzi

Co z wioski do Ciebie

Zanoszą modły i troski

Kamienna Figura Krzyża jest tak stara, że pamiętają ją najstarsi mieszkańcy Lewniowej, a ona sama pamięta wydarzenia obydwu wojen światowych. Wtulona w wysokie drzewa i zielone o tej porze roku krzewy, towarzyszy naszym spacerom, porannym wyjazdom do pracy i powrotom do domów. Ktoś przechodząc zrobi znak krzyża. Ktoś westchnie do Matki Bożej, której figura z dzieciątkiem na ręku spogląda na przechodniów… dla wielu mieszkańców Nadola jest po prostu ważna.

Dziś wiele się zmienia w kulturze

I życie się nasze wciąż zmienia

Lecz perły pokryte kurzem

Ocalmy od zapomnienia – pomyślał właściciel posesji, na której znajduje się kapliczka. Ona towarzyszyła jego dzieciństwu, dorastaniu, była obecna, gdy zakładał rodzinę i słyszała głośny śmiech bawiących się w ogrodzie córek.

Dziś kapliczka na posesji państwa Gagatków przez cały maj była miejscem wieczornych spotkań. Bliżsi, ale też dalsi sąsiedzi przychodzili codziennie, aby wspólnie zaśpiewać Litanię Loretańską dla Maryi. Radosny śpiew wzbogacała gra na gitarze i skrzypcach w wykonaniu Magdaleny i Sergiusza.

Ta forma modlitwy przy kapliczce była o tyle ważna, że udział w nabożeństwach majowych w kościele, był w tym roku z wiadomych przyczyn utrudniony. To piękne i pocieszające w tych trudnych czasach, że ten starodawny zwyczaj śpiewania majówek przy przydrożnych kapliczkach i figurach jest ciągle żywy zarówno wśród starszych jak i dzieci. Trzymamy za słowo Mariusza Gagatka, który zapowiada, że spotkania majowe przy kapliczce staną się od tej pory tradycją.


Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 20

W poprzednim tygodniu: 27

W tym miesiącu: 36

W poprzednim miesiącu: 106

Wszystkich: