Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury w Gnojniku

Błysk

Formacja taneczna „Błysk”

Taneczną dumą Centrum Kultury w Gnojniku jest istniejąca przy Świetlicy Wiejskiej w Gnojniku formacja taneczna „Błysk”. Aby poznać historię zespołu, trzeba cofnąć się w czasie do maja 2013 roku. Młodziutkie dziewczęta mieszkające w naszej gminie, uczennice szkoły podstawowej, po lekcjach snują marzenia o tańcu. Niektóre z nich opanowują tremę i pokazują swe umiejętności w tutejszym ośrodku kultury. Ich talent zauważa instruktorka świetlicy w Gnojniku Helena Święch. Szybko znajduje odpowiednią osobę do prowadzenia kursu tanecznego. Z biegiem czasu chętnych do tańca przybywa. Okazuje się, że dziewczynki muszą się wiele nauczyć, jak perfekcyjnie  tańczyć i jednocześnie robić „show”. W przezwyciężeniu nieśmiałości na scenie pomaga im Marta Kremer, tancerka, właścicielka Szkoły Tańca w Libiążu. Pod jej okiem młode artystki zaczynają systematycznie szlifować swe umiejętności w sali Centrum Kultury w Gnojniku. Oparciem dla nich są rodzice, którzy regularnie przywożą swe pociechy na próby. Tradycyjnie z pomocą finansową przychodzi również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku, który od kilku lat współpracując z Centrum Kultury, wspiera lokalne talenty i umożliwia im rozwijanie „skrzydeł”. I tak w stosunkowo krótkim czasie powstaje formacja taneczna o nazwie „Błysk”.

Nowo powstały zespół przez cały czas marzy o karierze i pragnie pokazać się przed szerszą publicznością. Pierwszy ich występ ma miejsce na scenie centrum  rekreacyjno – sportowego w Gnojniku podczas dwudniowego święta gminy Gnojnik i podbija serca publiczności. Debiut zbliża tancerki do siebie i pomaga przezwyciężać lęk na scenie. Ośmielone gromkimi brawami i podziwem widzów dziewczęta postanawiają nadal doskonalić sztukę taneczną w układach. Po pewnym czasie deklarują chęć udziału w konkursach i festiwalach z udziałem  innych grup tanecznych. Nauczycielka tańca, pani Marta przygotowuje nową choreografię. Rodzice, między innymi Pani Ewa - mama Julity - szyją nowe stroje dla członkiń zespołu. Pierwszym ważnym dla grupy wyzwaniem jest udział  w zmaganiach konkursowych podczas eliminacji powiatowych  XXVII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2014” w Czchowie. I tutaj jakże miła niespodzianka! „Błysk” jako jedyny w powiecie brzeskim otrzymuje przepustkę do finału wojewódzkiego. Zespół podekscytowany zwycięstwem wyrusza do Dobczyc, by walczyć o tytuł laureata. I choć dziewczęta nie zdobywają wspomnianego tytułu, są nader szczęśliwe, że mogły  się zaprezentować w gronie znakomitych tancerzy i tancerek z rejonu Małopolski.

Dalszy przebieg wydarzeń sprzyja grupie, bowiem w maju 2014 roku organizowany jest  VI Otwarty Turniej Tańca , gdzie „Błysk” w swej kategorii zdobywa I miejsce. Jest to kolejna forma zachęty i podziękowań dla naszych błyszczących tancerek za ich trud i ciężką pracę włożoną w przygotowanie złożonych układów choreograficznych. Jak bardzo skomplikowanych, widowiskowa grupa pokazała na ringu podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Bokserskich w hali sportowej przy Gimnazjum w Gnojniku. I choć  każda z dziewcząt  ma niewiele ponad 10 lat, to już czują się na scenie jak przysłowiowe ryby w wodzie. Dowodem na to jest udział „Błysku” w XXVII Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2015”. I tu podobnie jak w roku ubiegłym dziewczęta nie miały równych sobie w powiecie brzeskim. Dziewczęta w maju tańczyły w finale wojewódzkim w Dobczycach, z kolei w czerwcu nasze radosne tancerki wzięły udział w „Disney World” – uroczystej gali podsumowującej  cały rok pracy tanecznej dzieci z całej Małopolski, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Chełmku. Nasze Błyskotki zaprezentowały też swe umiejętności taneczne przed lokalną społecznością uczniowską.

Tymczasem do kręgu tańczących przybyła spora grupka maluczkich, z których wyłoniła się formacja taneczna „Mini Błysk”. Radośnie stawiając małe kroczki milusińscy z Gnojnika zaczęli ćwiczyć proste układy taneczne połączone z zabawą. Z uśmiechami od ucha do ucha zaprezentowali się podczas Dni Gminy Gnojnik. Natomiast starsza grupa „Błysk” poznała skomplikowane układy taneczne połączone z akrobatyką, wykraczające poza przeciętne fizyczne możliwości człowieka. Kolejnym wyzwaniem dla „Błysku” był udział w Małopolskim Festiwalu „Talenty Małopolski 2016” oraz w  IV Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Czchowie. Grupa błyszczała również na scenie Centrum Kultury w Libiążu, podczas Gali Tanecznej „Aloha” pod nazwą  „Wakacyjna wyspa”. W imprezie wzięło udział blisko 300 tancerzy.  W 2017 roku nasze taneczne chluby  przygotowują  fantastyczny układ  i po raz kolejny zamierzają sięgnąć po trofea w XXX Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych, który będzie miał miejsce w Jadownikach, w kwietniu br. Obecnie w szeregach „Błysku” jest jeden chłopiec i 15 dziewcząt. Systematycznie szlifują oni swe umiejętności pod czujnym okiem trenerki i choreografki Marty Kremer - Starowicz ze Studia Tańca Marty Kremer w Libiążu.  Założycielem i opiekunem grupy  jest Helena Święch instruktor Świetlicy Wiejskiej w Gnojniku. 

„Błysk” w zwycięskim gronie (2017 r.)

Organizatorami Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych

"Talenty Małopolski 2017”, niezmiennie od 30 lat są: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach oraz Stowarzyszenie Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie. Festiwal ten ma on charakter konkursu i od lat cieszy się popularnością wśród młodych ludzi ich rodziców i instruktorów artystycznych.

Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży muzyki i tańca jako form artystycznego wyrazu oraz wspieranie rozwoju młodych, uzdolnionych ludzi, wyłanianie „Talentów Małopolski” – najlepszych w dziedzinie muzyki i tańca solistów, duetów, zespołów dziecięcych i młodzieżowych.

Eliminacje do wspomnianego konkursu zaczynają się od szczebla gminy, potem powiatu kończąc na finale województwa małopolskiego. Corocznie, od 2014 roku w festiwalowych zmaganiach konkursowych bierze udział formacja taneczna „Błysk” działająca przy świetlicy Centrum Kultury w Gnojniku. Młodzi tancerze szlifują swe umiejętności taneczne pod okiem Marty Kremer – Starowicz, właścicielki „Studia Tańca Marty Kremer” w Libiążu. Prezentując wysoki poziom taneczny „Błysk” zdobywa prestiżowe nagrody w tej dziedzinie. Dowodem na to są zdobyte tytuły: „Talenty Małopolski 2014”, „Talenty Małopolski 2015”, obydwa na szczeblu powiatu brzeskiego.W tym roku „Błyski” sięgnęły po nieco wyższe trofeum. Etap powiatowy Festiwalu miał miejsce w Jadownikach, gdzie nasz zespół zakwalifikował się do Finału Wojewódzkiego, który odbył się w Dobczycach – powiat myślenicki. W efekcie „Błysk” wytańczył Wyróżnienie, otrzymując wysokie noty przyznawane przez profesjonalne  Jury konkursowe w składzie:. Warto dodać, że w tegorocznej edycji Finału Wojewódzkiego wzięło udział 78 grup i zespołów tanecznych, tj. 619 uczestników form tanecznych, wyłonionych podczas eliminacji powiatowych. reprezentujących różne formy artystyczne.

Należy dodać, że dzięki pomocy i wsparciu przede wszystkim Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, wójta gminy Gnojnik,  Centrum Kultury oraz sołtysa wsi Gnojnik dzieci i młodzież mogą spełniać marzenia i realizować swe pasje. 
 

Mini Błysk

Mini Błysk

Błysk

Błysk

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny