Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury w Gnojniku

Błysk

Formacja taneczna „Błysk”

Taneczną dumą Centrum Kultury w Gnojniku jest istniejąca przy Świetlicy Wiejskiej w Gnojniku formacja taneczna „Błysk”. Aby poznać historię zespołu, trzeba cofnąć się w czasie do maja 2013 roku. Młodziutkie dziewczęta mieszkające w naszej gminie, uczennice szkoły podstawowej, po lekcjach snują marzenia o tańcu. Niektóre z nich opanowują tremę i pokazują swe umiejętności w tutejszym ośrodku kultury. Ich talent zauważa instruktorka świetlicy w Gnojniku Helena Święch. Szybko znajduje odpowiednią osobę do prowadzenia kursu tanecznego. Z biegiem czasu chętnych do tańca przybywa. Okazuje się, że dziewczynki muszą się wiele nauczyć, jak perfekcyjnie  tańczyć i jednocześnie robić „show”. W przezwyciężeniu nieśmiałości na scenie pomaga im Marta Kremer, tancerka, właścicielka Szkoły Tańca w Libiążu. Pod jej okiem młode artystki zaczynają systematycznie szlifować swe umiejętności w sali Centrum Kultury w Gnojniku. Oparciem dla nich są rodzice, którzy regularnie przywożą swe pociechy na próby. Tradycyjnie z pomocą finansową przychodzi również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku, który od kilku lat współpracując z Centrum Kultury, wspiera lokalne talenty i umożliwia im rozwijanie „skrzydeł”. I tak w stosunkowo krótkim czasie powstaje formacja taneczna o nazwie „Błysk”.

Nowo powstały zespół przez cały czas marzy o karierze i pragnie pokazać się przed szerszą publicznością. Pierwszy ich występ ma miejsce na scenie centrum  rekreacyjno – sportowego w Gnojniku podczas dwudniowego święta gminy Gnojnik i podbija serca publiczności. Debiut zbliża tancerki do siebie i pomaga przezwyciężać lęk na scenie. Ośmielone gromkimi brawami i podziwem widzów dziewczęta postanawiają nadal doskonalić sztukę taneczną w układach. Po pewnym czasie deklarują chęć udziału w konkursach i festiwalach z udziałem  innych grup tanecznych. Nauczycielka tańca, pani Marta przygotowuje nową choreografię. Rodzice, między innymi Pani Ewa - mama Julity - szyją nowe stroje dla członkiń zespołu. Pierwszym ważnym dla grupy wyzwaniem jest udział  w zmaganiach konkursowych podczas eliminacji powiatowych  XXVII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2014” w Czchowie. I tutaj jakże miła niespodzianka! „Błysk” jako jedyny w powiecie brzeskim otrzymuje przepustkę do finału wojewódzkiego. Zespół podekscytowany zwycięstwem wyrusza do Dobczyc, by walczyć o tytuł laureata. I choć dziewczęta nie zdobywają wspomnianego tytułu, są nader szczęśliwe, że mogły  się zaprezentować w gronie znakomitych tancerzy i tancerek z rejonu Małopolski.

Dalszy przebieg wydarzeń sprzyja grupie, bowiem w maju 2014 roku organizowany jest  VI Otwarty Turniej Tańca , gdzie „Błysk” w swej kategorii zdobywa I miejsce. Jest to kolejna forma zachęty i podziękowań dla naszych błyszczących tancerek za ich trud i ciężką pracę włożoną w przygotowanie złożonych układów choreograficznych. Jak bardzo skomplikowanych, widowiskowa grupa pokazała na ringu podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Bokserskich w hali sportowej przy Gimnazjum w Gnojniku. I choć  każda z dziewcząt  ma niewiele ponad 10 lat, to już czują się na scenie jak przysłowiowe ryby w wodzie. Dowodem na to jest udział „Błysku” w XXVII Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2015”. I tu podobnie jak w roku ubiegłym dziewczęta nie miały równych sobie w powiecie brzeskim. Dziewczęta w maju tańczyły w finale wojewódzkim w Dobczycach, z kolei w czerwcu nasze radosne tancerki wzięły udział w „Disney World” – uroczystej gali podsumowującej  cały rok pracy tanecznej dzieci z całej Małopolski, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Chełmku. Nasze Błyskotki zaprezentowały też swe umiejętności taneczne przed lokalną społecznością uczniowską.

Tymczasem do kręgu tańczących przybyła spora grupka maluczkich, z których wyłoniła się formacja taneczna „Mini Błysk”. Radośnie stawiając małe kroczki milusińscy z Gnojnika zaczęli ćwiczyć proste układy taneczne połączone z zabawą. Z uśmiechami od ucha do ucha zaprezentowali się podczas Dni Gminy Gnojnik. Natomiast starsza grupa „Błysk” poznała skomplikowane układy taneczne połączone z akrobatyką, wykraczające poza przeciętne fizyczne możliwości człowieka. Kolejnym wyzwaniem dla „Błysku” był udział w Małopolskim Festiwalu „Talenty Małopolski 2016” oraz w  IV Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Czchowie. Grupa błyszczała również na scenie Centrum Kultury w Libiążu, podczas Gali Tanecznej „Aloha” pod nazwą  „Wakacyjna wyspa”. W imprezie wzięło udział blisko 300 tancerzy.  W 2017 roku nasze taneczne chluby  przygotowują  fantastyczny układ  i po raz kolejny zamierzają sięgnąć po trofea w XXX Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych, który będzie miał miejsce w Jadownikach, w kwietniu br. Obecnie w szeregach „Błysku” jest jeden chłopiec i 15 dziewcząt. Systematycznie szlifują oni swe umiejętności pod czujnym okiem trenerki i choreografki Marty Kremer - Starowicz ze Studia Tańca Marty Kremer w Libiążu.  Założycielem i opiekunem grupy  jest Helena Święch instruktor Świetlicy Wiejskiej w Gnojniku. 

„Błysk” w zwycięskim gronie (2017 r.)

Organizatorami Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych

"Talenty Małopolski 2017”, niezmiennie od 30 lat są: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach oraz Stowarzyszenie Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie. Festiwal ten ma on charakter konkursu i od lat cieszy się popularnością wśród młodych ludzi ich rodziców i instruktorów artystycznych.

Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży muzyki i tańca jako form artystycznego wyrazu oraz wspieranie rozwoju młodych, uzdolnionych ludzi, wyłanianie „Talentów Małopolski” – najlepszych w dziedzinie muzyki i tańca solistów, duetów, zespołów dziecięcych i młodzieżowych.

Eliminacje do wspomnianego konkursu zaczynają się od szczebla gminy, potem powiatu kończąc na finale województwa małopolskiego. Corocznie, od 2014 roku w festiwalowych zmaganiach konkursowych bierze udział formacja taneczna „Błysk” działająca przy świetlicy Centrum Kultury w Gnojniku. Młodzi tancerze szlifują swe umiejętności taneczne pod okiem Marty Kremer – Starowicz, właścicielki „Studia Tańca Marty Kremer” w Libiążu. Prezentując wysoki poziom taneczny „Błysk” zdobywa prestiżowe nagrody w tej dziedzinie. Dowodem na to są zdobyte tytuły: „Talenty Małopolski 2014”, „Talenty Małopolski 2015”, obydwa na szczeblu powiatu brzeskiego.W tym roku „Błyski” sięgnęły po nieco wyższe trofeum. Etap powiatowy Festiwalu miał miejsce w Jadownikach, gdzie nasz zespół zakwalifikował się do Finału Wojewódzkiego, który odbył się w Dobczycach – powiat myślenicki. W efekcie „Błysk” wytańczył Wyróżnienie, otrzymując wysokie noty przyznawane przez profesjonalne  Jury konkursowe w składzie:. Warto dodać, że w tegorocznej edycji Finału Wojewódzkiego wzięło udział 78 grup i zespołów tanecznych, tj. 619 uczestników form tanecznych, wyłonionych podczas eliminacji powiatowych. reprezentujących różne formy artystyczne.

Należy dodać, że dzięki pomocy i wsparciu przede wszystkim Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, wójta gminy Gnojnik,  Centrum Kultury oraz sołtysa wsi Gnojnik dzieci i młodzież mogą spełniać marzenia i realizować swe pasje. 
 

Mini Błysk

Mini Błysk

Błysk

Błysk

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Obiady - oferta