Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury w Gnojniku

Grupa kolędnicza „Gnojniczanie”

Grupa kolędnicza „Gnojniczanie”

Grupa kolędnicza „Gnojniczanie” powstała w grudniu 1996  roku, z inicjatywy Heleny Święch – instruktor Świetlicy Wiejskiej przy Centrum Kultury w Gnojniku.

W grupie znajdują się mężczyźni  w przedziale wiekowym od 18 do 60 lat.

Barwnie ubrani i wyposażeni w niecodzienne rekwizyty kolędnicy z Gnojnika przedstawiają tradycje kolędowania z kozą, turoniem, gwiazdą czy szopką. Zimową porą tu i ówdzie można usłyszeć kłapanie turonia czy kozy, straszny śmiech „śmiercicki” i biadolenie króla Heroda. Wszędzie, gdzie zawitają nasi kolędnicy, w Domach Spokojnej Starości, na scenach lokalnych i teatralnych, zawsze są gromkie brawa, śmiech i łzy radości. Nie brakuje też wesołych życzeń świąteczno-noworocznych. Grupa kolędnicza nie pozwala pięknej tradycji kolędowania odejść w zapomnienie.

Nieodłączną częścią grupy jest kapela w skład  której wchodzą instrumentaliści ludowi grający na: ponad stuletniej drewnianej heligonce - Tadeusz Wąs, kontrabasie - Juliusz Skirło, skrzypcach – Marek Białka, klarnecie - Paweł Strzesak i Wiesław Porwisz, trąbce- Hubert Skirło.

Ci dorośli kolędnicy poświęcają swój wolny czas na przygotowanie pełnych wrażeń widowisk.

„Gnojniczanie” przystępują też do ważnych konkursów, walcząc o miano najlepszych. Za swe starania i zdolności aktorskie przywożą serca publiczności i trofea.

Szczególne osiągnięcia grupy to:

  •  wyróżnienie w Konkursie „O lipnicką Gwiazdę” w Lipnicy Murowanej (1997 r.),
  • udział w III Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych i Jasełkowych w Gnojniku oraz w XV Wojewódzkim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej (1998 r.),
  • II miejsce w Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej oraz III miejsce i srebrna spinka w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej (2006 r.),
  • I miejsce i „Złota Lipnicka Gwiazda” w Lipnicy Murowanej   oraz Wyróżnienie w Bukowinie Tatrzańskiej (2012 r.),
  • Wyróżnienie w Lipnicy Murowanej (2015 r.),
  • II miejsce w Lipnicy Murowanej  oraz II miejsce i srebrna rozeta w Bukowinie Tatrzańskiej (2016 r.),
  • I nagroda i „Złota Lipnicka Gwiazda” oraz  Wyróżnienie  zdobyte w Bukowinie Tatrzańskiej (2017 r.).

Aktualny skład grupy: Adam Garbacz, Stanisław Wiśniowski, Jan Mitera, Ryszard Wolak, Krzysztof  Jewuła, Tomasz Habel, Stanisław Migacz, Włodzimierz Jaroszek, Czesław Gazda,  Jakub Tota,  Krzysztof  Kądziołka, Marcin Rusin, Szczepan Święch, Albert Tekiela, Stanisław Kornaś, Tadeusz Konstanty.

Grupa kolędnicza „Gnojniczanie”

Utworzono dnia 02.06.2017, 09:54

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Obiady - oferta