Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Centrum Kultury w Gnojniku

Orkiestra dęta

Orkiestra dęta, którą prowadzi Wiesław Porwisz z Gnojnika została założona z inicjatywy ks. Piotra Barczyka w listopadzie 2007 r. Niemal od początku działa ona przy Centrum Kultury w Gnojniku i zrzesza w swych szeregach wielopokoleniowe talenty muzyczne z całej gminy. Wkrótce rozpoczęły się pierwsze próby i zmagania uczniów z instrumentami. Jak to zwykle bywa, na początku chętnych do nauki gry nie brakowało. Okazało się jednak, że trzeba mieć w sobie dużo samozaparcia, determinacji i uporu, żeby nauczyć się grać na instrumentach dętych. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Po niełatwych początkach, po latach prób, dziś doskonale przygotowani „muzykanci” swoimi występami uświetniają liczne imprezy – także powiatowe. Orkiestra, prezentuje bardzo wysoki poziom i stanowi wspaniałą wizytówkę gminy Gnojnik. Jej skład nieustannie się zmienia i zasilany jest coraz to młodszymi talentami. Orkiestra w swoim zeszycie nut posiada repertuar bardzo zróżnicowany – od pieśni patriotycznych, ludowych po skoczne marsze.

W 2009 roku Centrum Kultury w Gnojniku otrzymało dotację z Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert „Mecenat Małopolski” na zadanie „Doposażenie orkiestry dętej  w instrumenty muzyczne”. Dzięki otrzymanej dotacji w kwocie 6000 zł zakupiono kilka instrumentów muzycznych, z których korzystają członkowie orkiestry dętej.

Kolejnym problemem, z którym borykała się orkiestra był brak odpowiedniego umundurowania. Palącą potrzebą był również zakup instrumentu muzycznego, tzw. tuby B. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Centrum Kultury w Gnojniku pozyskało pieniądze z PROW 2007-2013. Złożono wniosek pn. „Muzyka pokoleń – to co w duszy wciąż rozbrzmiewa. Kultywowanie tradycji poprzez zakup strojów i instrumentu muzycznego dla orkiestry dętej”. W 2010 roku zrealizowaliśmy w/w projekt, a dzięki pozyskanym funduszom unijnym zakupiono kompletne umundurowanie dla orkiestry dętej oraz tubę B.

Jak się wkrótce okazało wszystkie zrealizowane projekty przyniosły wymierne efekty, a orkiestra z roku na rok wzbogaca się o nowych członków. Bowiem młodych talentów u nas dostatek, tylko należy ich nieco zmotywować i zachęcić.

W dalszym ciągu zapraszamy do wstępowania w szeregi orkiestry dętej, mieszkańców naszej gminy. Doskonalenie warsztatu muzycznego pod czujnym okiem kapelmistrza Wiesława Porwisza będzie owocowało na dalsze lata. Obecnie umundurowana orkiestra stanowi wspaniałą wizytówkę gminy Gnojnik. Prezentacja orkiestry w pełnej krasie jest niebagatelną atrakcją dla licznej rzeszy odbiorców tak mieszkańców, jak i turystów.  

Orkiestra dęta

Utworzono dnia 02.06.2017, 10:02

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Obiady - oferta